назад
Good_to_know_2024

Good to know: Мъже, наспивайте се, спортувайте и яжте здравословно!

Продължителността на съня повлиява мъжката фертилност

Статията е подготвена от биолог Ива Колева и ембриолог доц. Таня Милачич
Male Fertility 2024

Сън от 7 до 8 часа на нощ изглежда е най-добрият диапазон за качеството на сперматозоидите, предполага предварителното проучване в списание Fertility & Sterility.

 

След като са анализирали навиците на живот при 1176 двойки в рамките на една година, като въпросници при двойките са попълвани на всеки 8 седмици до 12 месеца или до настъпването на бременност, изследователите открили, че мъжете, които спят по-малко от 6 часа на нощ, които работят нощни смени или се сменят на дневни и нощни дежурства, са с 31% по-малко фертилни от мъжете, които спят между 7 и 8 часа. Мъжете, които спят 9 или повече часа на нощ също имат по-малка вероятност (49%) да постигнат бременност при своите партньорките, посочва ръководителят на проучването Лорен Уайз, професор по епидемиология в Бостънския университет.

 

Все още не е ясно как краткият или дълъг сън всъщност повлиява параметрите на спермограмата. Предполага се, че намаленият малко сън може да намали отделянето на тестостерон, хормон от много важно значение за производството на сперматозоиди. Причината, поради която дългият сън повлиява негативно фертилитета, е малко по-неясна, но може да се дължи и на по-лошото общо качество на съня, което също може да понижи тестостерона, особено при работещите в различни смени на денонощието, което е свързано с нарушения в циркадните ритми. Проблеми със заспиването през нощта също могат да повлияят негативно и са свързани с 28% понижение на мъжката фертилност в сравнение с мъже, които заспиват бързо и дълбоко.

 

Докато изследователите все още анализират данните, проф. Уайз препоръчва на мъжете ползотворен сън от 7 до 8 часа, за да е оптимален ефектът върху бързото създаване на потомство.

 

 Мнението на изследователите е, че е добре мъжете да работят върху своите навици за здравословен сън поне 3 месеца преди да се започнат опити за забременяване със своята партньорка. Това е така, защото на мъжките полови клетки от сперматогонии до зрели сперматозоиди са необходими около 74 дни до пълното съзряване, а за тяхната капацитация (спермиогенеза) още около две седмици. С други думи може да отнеме малко повече от 2 месеца, за да се повлияе фертилитета при мъжа в резултат на промяна на неговите навици на сън.

 

Мъжкият фактор заема около 50% от причините за инфертилитет в глобален мащаб, а идентифицирането на всяка една причина за субфертилитет би могло да подобри сперматогенезата. За подобряването на сперматогенезата според проф. Уайз се препоръчват няколко важни режима в това число и хранителният: освен сънят, негативно влияе злоупотребата с алкохол или медикаменти (в т.ч. анаболи и други хранителни добавки при активно спортуващите мъже), висококалорични храни и напитки, носене на мобилен телефон в близост до слабините, тесни джинси или слипове, стресът и дългото шофиране.

 

По отношение на хранителната диета изследователите препоръчват да се набляга на храни, богати на омега-3 и цинк (стриди, риба – сьомга или риба тон), тъй като намаляването на цинка е свързано и с понижение на тестостерона. Препоръчително е още да се консумират повече червени зеленчуци и плодове (цвекло, патладжан, червено зеле, грозде, лук), които съдържат антоциани и антиоксиданти и се борят с възпалителните процеси в организма. Яйцата също са полезен източник на протеини (не само белтъкът, но и жълтъкът), а също полезни са овесените ядки, бобови растения и ядките (орехи). Нерафинираният зехтин също е препоръчително да се консумира като единственият богат на олеокантал –специфичен полифенол, повлияващ добре продукцията на сперматозоиди и предпазващ от рак и Алцхаймер.

 

 

Източник: Wise LA, Rothman KJ, Wesselink AK, Mikkelsen EM, Sorensen HT, McKinnon CJ, Hatch EE. Male sleep duration and fecundability in a North American preconception cohort study. Fertil Steril. 2018 Mar;109(3):453-459. doi: 10.1016/j.fertnstert.2017.11.037. PMID: 29566862; PMCID: PMC5868973.