назад
Good_to_know_2024

Good to know: Замразяване на яйцеклетки - кога и колко? (част II)

Good to know - Oocytes Cryopreservation 2
Статия, подготвена от старши ембриолог д-р Любослава Вълкова, завеждащ Лаборатория по криобиология

Продължаваме със част втора на статията по темата за замразяването и съхранението на яйцеклеткис цел отлагане на раждането на дете. (Първата част може да прочетете от тук: Good to know: Замразяване на яйцеклетки - кога и колко? (част I) 

В тази втора част ви представяме отговорите на следващите пет от най-често задаваните въпроси, свързани с този метод:

 

  1. Мога ли да удължавам срока на съхранение на замразените ми яйцеклетки?

    Да, възможно е. При криопрезервация не се налага да се избира първоначално много дълъг срок. Замразяването се извършва по един и същи начин, без значение колко дълго ще се съхраняват. В зависимост от нуждите и желанията, срокът може да бъде удължаван многократно, без това да има негативно влияние върху яйцеклетките.

     

  2. Важен ли е броят на замразените яйцеклетки?

    Да, много е важен. В природата бременност става с една яйцеклетка, когато обаче говорим за криопрезервация, ситуацията е по-различна. Изследване на екипа на Медицински комплекс „Д-р Щерев“, публикувано през 2020 г. показа, че са необходими 9 яйцеклетки за раждане на дете (2).  Броят на яйцеклетките, които са необходими, зависи и от възрастта на жената. Според друго изследване, се препоръчва да се замразят минимум 8 яйцеклетки при жени до 35 години, докато при по-възрастните жени е добре да се направи персонализирана оценка и тогава да се уточни броят. При замразени 10 яйцеклетки родените деца при жени под 35 години са два пъти повече спрямо по-възрастните жени (3).

     

    При жените в напреднала репродуктивна възраст за реализирането на бременност е необходим по-голям брой яйцеклетки (поради по-малкия процент качествени такива), но обикновено при тях по-трудно се получават голям брой яйцеклетки в резултат на хормонална стимулация. Авторите на друго актуално проучване от 2021 г. установяват, че процентът раждания при замразени до 3 яйцеклетки при жени на възраст под 35 години е 5,1% , като с увеличаване на броя на яйцеклетките този процент се увеличава. При достигане на 24 замразени яйцеклетки се достига до 94,4% успешно зачеване и раждане на дете, докато при жените над 35 години, авторите намират, че при максималният брой замразени яйцеклетки 20, може да се достигне до 49,6% родени деца (4).

     

    Друго изследване намира, че е добре да бъдат замразени 15-20 яйцеклетки на жена, ако тя е под 38 години, за да има вероятност от 70-80% за раждане на поне едно дете. Ако жената е от 38 до 40 години са необходими 25-30 яйцеклетки, за да се постигне вероятност за дете от 65-75% (5). При замразяване на яйцеклетки при жени над 40 години, поради влошеното качество на яйцеклетките и в комбинация с малкия им брой, вероятността за успех силно намалява. Важно е, когато жени на тази възраст желаят криопрезервация, да бъдат добре информирани преди да пристъпят към процедурата.

     

  3. Само един път ли мога да си замразя яйцеклетки?

    Възможно е това да се случи няколко пъти. В зависимост от реакцията Ви на хормоналната стимулация (необходима за получаването на яйцеклетките) и броя зрели и качествени яйцеклетки (само такива трябва да се замразяват) може да Ви бъде препоръчано да повторите процедурата. Целта е да се замразят достатъчен брой яйцеклетки, за да са най-големи сигурността и вероятността за успешен резултат.

     

  4. Трябва ли да се размразят всички яйцеклетки наведнъж?

    Зависи от броят им. Ако са повече, това не се налага. Важно е да се знае обаче, че е добреда бъдат размразени достатъчно на брой яйцеклетки, тъй като е съвсем естествено е не всички да преживяват, да се оплождат и да водят до развитието на ембриони с добри характеристики и голяма вероятност за бременност.

    .....
  5. Ако се получат повече ембриони от размразените яйцеклетки, какво се случва с тях?

Ако се получат повече ембриони, с добри характеристики, те могат и дори е препоръчително да се замразят. Фактът, че са от замразени яйцеклетки не пречи получените ембриони с добри характеристики да се подложат на повторно замразяване (криопрезервация на вече получените зиготи). Времето, за което се съхраняват, както и за яйцеклетките, така и за тях не оказва влияние на качеството им. При неуспех или при нужда, те могат да се размразят и вероятността за положителен резултат, а именно забременяване и раждане на дете е същата, като от ембриони, които не са замразявани.

.

Източници:

  1. Torra-Massanaa М, Miguel-Escaladaa I, Vassena R ,Rodríguez A, Long-term storage of vitrified oocytes does not affect pregnancy and live birth rates:analysis of 5362 oocyte donation cycles, RBMO 2023;47(3)1-9
  2. Valkova L, Andreeva P, Milachich T, Bandreva B, Penkova P, Bochev I, Petkova P, Timeva T, Shterev A, Determination of optimal number of vitrified human autologous or donor oocytes needed for one live birth, Probl Cryobiol Cryomed 2020; 30(4):384–388
  3. Cobo A, Garcia-Velasco JA, Coello A, Domingo J, Pellicer A, Remohi J. Oocyte vitrification as an efficient option for elective fertility preservation. Fertil Steril 2016;105:755–64
  4. Cobo A, García-Velasco JA, Remohí J, Pellicer A, Oocyte vitrification for fertility preservation for both medical and nonmedical reasonsFertil Steril 2021;115:1091–101
  5. Doyle JO, Richter KS, Lim J, Stillman RJ, Graham JR, Tucker MJ. Successful elective and medically indicated oocyte vitrification and warming for autologous in vitro fertilization, with predicted birth probabilities for fertility preservation according to number of cryopreserved oocytes and age at retrieval. Fertil Steril 2016;105:459–66